video

video

piątek, 31 grudnia 2010

Szczęśliwego Nowego Roku 2011!!!



Życzę Ci zabawy do białego rana, najlepszych piosenek, pysznego szampana!
Choć nie jestem z Tobą w noworoczną noc,
pamiętaj też o mnie przez następny rok :)


poniedziałek, 13 grudnia 2010

Zatoka Gdańska - Plaża w Jelitkowie w zimowej szacie

Fotografie wykonane po "pierwszym śniegu". Obecnie jest go o wiele więcej. Muszę się wybrać na kolejny spacerek z aparatem, żeby to udokumentować ;) A na razie trochę śniegu nad polskim morzem.


czwartek, 9 grudnia 2010

czwartek, 18 listopada 2010

3 x widok - Rethymnon, Kreta, Grecja

Trzy zdjęcia wykonane z największej weneckiej twierdzy na świecie, czyli to, co można zobaczyć po wspięciu się na mury obronne :)

1. Droga


2. Panorama miasta z kawałkiem twierdzy po prawej


3. Port


środa, 10 listopada 2010

Rethymnon - Trzecie największe miasto na Krecie :)

...brzeg czysty i szeroki z drobnym i białym piaskiem... Od strony Chania grafitowe klify nad brzegiem, sprawiają wrażenie groźnych ...a Rethymno, musisz wiedzieć, zbudowane jest na granicy łagodności i dzikości ... ("Kronika miasta", P. Prevelakis)

W kolejności, podobały mi się najbardziej - najpierw: Heraklion, potem: Rethymnon i jako trzecia Chania. Nasz hotel znajdował się w miejscowości położonej blisko Rethymnonu, tak więc zżyliśmy się z tym miastem bardzo. Dlatego przedstawię fotografie z tego miejsca w kilku postach.

W tym - ciekawe zakątki, a zarazem charakterystyczne atrakcje turystyczne.

1.   Wenecka fontanna Rimondi - znajduje się obecnie na placu Platanos, w dawnym centrum weneckiego miasta, wybudowana w 1626 roku przez gubernatora miasta A. Rimondi. Woda wylewa się z trzech kranów w postaci lwich głów. Na zlewach stoją trzy małe korynckie kolumny.



2. Jedna z pełnych uroku, ciasnych ulic miasta.


3. Porta Guora (Wielka Brama) - jedyny ślad początkowej fortyfikacji miasta Rethymno.




4. Największa wenecka twierdza na świecie - Twierdza w Rethymnonie.


5. Latarnia w porcie.

środa, 27 października 2010

Frangokastello - południowa twierdza wenecka - Kreta, Grecja

Frangokastello to dawny gród obronny umiejscowiony na południowym wybrzeżu Krety. Zbudowany przez Wenecjan w latach 1371-1374,  został ochrzczony przez miejscową ludność Zamkiem Franków (cudzoziemców). Zamek ma kształt prostokata, z wieżą na każdym rogu i herbem weneckim nad bramą główną.
Oglądanie murów uprzyjemniał nam swoim śpiewem i grą miejscowy artysta. Niezapomnianie wrażenia wzrokowe i słuchowe :)





poniedziałek, 25 października 2010

Moni Preveli - Klasztory na południu - Kreta, Grecja

1. Klasztor Piso Moni Preveli - położony na tarasie nadmorskim, z którego roztacza się piękny widok na Morze Libijskie. Założony w XVI wieku, był ośrodkiem tajnego nauczania w czasach okupacji tureckiej. Mnisi z monastyru odegrali ważną rolę w walce o niepodległość Krety - dostarczali broń powstańcom greckim i sami również bronili wyspy jako żołnierze.
W czasie II wojny światowej zniszczono część klasztoru z XVII-wiecznymi freskami.
Na terenie Piso Moni Preveli znajduje sie muzeum, w którym można obejrzeć piękne, stare ikony, szaty liturgiczne i przedmioty wykorzystywane przy odprawianiu mszy.

KOŚCIÓŁ:


STUDNIA:


ZABUDOWANIA WEWNĘTRZNE:



 ŹRÓDEŁKO:


DRZEWO PRZY TARASIE:

WIDOK NA KLASZTOR Piso Moni Preveli:


2. I umiejscowiony przy drodze głównej opuszczony stary klasztor Kato Moni Preveli (ruiny):

czwartek, 21 października 2010

Kreteńska Częstochowa - Moni Arkadiou Grecja

    Μονή Αρκαδίου, Moni Arkadiou to klasztor z XVI w. Jest słynny z powodu powstania na Krecie przeciw tureckim okupantom w latach 1866-1869. Jest to dla mieszkańców Krety i Greków miejsce pamięci narodowej, pomnik męczeństwa i walki o niepodległość.
   W listopadzie 1866 Turcy otoczyli klasztor w sile 15 tys. żołnierzy i 30 dział. W klasztorze ukrywało się kilkuset powstańców i około 700 kobiet i dzieci. Po kilku dniach oblężenia Turcy przedarli się przez mury. Kobiety i dzieci ukryły się w prochowni i zdecydowano na wysadzenie jej w powietrze. Zginęło 700 kobiet i dzieci i kilkaset żołnierzy tureckich - ponad 1000 osób. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w Europie i świecie i miało duże znaczenie dla uzyskania niepodległości przez Kretę w 1898.
   Piękna fasada kościoła w wielu miejscach nosi ślady po kulach. Na terenie klasztoru wciąż stoi cyprys, w którym utkwił pocisk z czasów powstania. Czaszki i kości osób, które zginęły zgromadzono w ossuarium w dawnym wiatraku obok parkingu.

WENECKI KOŚCIÓŁ BAROKOWY:




 WEJŚCIE NA TEREN KLASZTORU:

ZABUDOWANIA WEWNĘTRZNE:





 RUINY PROCHOWNI:

OSSUARIUM I CZASZKI OFIAR:

POPIERSIA PRZYWÓDCÓW POWSTANIA ANTYTURECKIEGO: